Home > Achievements > 2014

2014

2014 Achievements

 

Award

Achievement

Type

National Primary School Junior Hockey Championship 2014 (Girls)

 1st (Girls)

Sports

South Zone Primary School Junior Hockey Championship 2014  (Girls)

 1st (Girls)

Sports

South Zone Primary School Junior Hockey Championship 2014  (Boys)

 3rd (Boys)

Sports

Under-11 Hockey Tournament 2014

 1st

Sports

Under-12 Hockey 3 Tournament 2014  (Boys)

 1st (Boys)

Sports

Under-12 Hockey 3 Tournament 2014  (Girls)

 1st (Girls)

Sports

Jericho Soccer Academy Invitational Challenge  (Plate)

 1st (Plate)

Sports

Boys’ Brigade Adventure Quest (Junior Programme)

 Silver Honour Roll

Uniform Group

Boys’ Brigade Character Quest (Junior Programme)

 Silver Honour Roll

Uniform Group

JM Fraser Excellence Award

 Gold Honour Roll

Uniform Group

Dr Low Guat Tin Challenge

 Gold & Shield

Uniform Group

Girls’ Brigade Company Award

 Gold & Sustained Gold

Uniform Group

Girls’ Brigade National Drill Competition 2014

Silver

Uniform Group

Queenstown District Cub Scouts Field Day

 1st

Uniform Group

Frank Cooper Sands Award

 Silver

Uniform Group

Singapore Youth Festival Chinese Dance

 Certificate of Distinction

Aesthetics

Singapore Youth Festival Chinese Orchestra

  Certificate of Distinction

Aesthetics

Singapore Youth Festival Choir

  Certificate of Accomplishment

Aesthetics

Singapore Youth Festival Indian Dance

 Certificate of  Accomplishment

Aesthetics

World Kids Colouring Day

 Consolation Prize

CCA

CNB Anti-Drug Wall School Competition

 Best 10 Wall Design

CCA

23rd International Children’s Painting Competition

 Regional Judging

CCA

Young Illustrator Award

 Editor’s Recommendation

CCA

 ‘Art of Crime’ Art Competition  (Junior)

1st & 2nd

CCA

 ‘Art of Crime’ Art Competition (Senior)

1st, 2nd & 3rd

CCA

 55th National Primary Swimming Championships 2014  (50m Butterfly)

 4th

Sports

National Primary School Taekwondo Championships 2014  (Junior Male Blue Belt)

 Bronze

Sports

National Primary School Taekwondo Championships 2014  (Junior Male Poom Belt)

 Silver

Sports

National Primary School Taekwondo Championships 2014  (Kyorugi)

 Bronze

Sports

Singapore Mathematical Olympiad for Primary School

 1 Gold & 1 Silver

Academic

National Mathematical Olympiad of Singapore

 Silver, Bronze & Honourable Mention

Academic

Raffles Institution Primary Mathematics World

 Distinction & Credit

Academic

Young Investigators Competition @ Henry Park Primary

 2 Merit, Bronze & Silver

CCA

School Green Awards

 Lotus Sustained Achievement Award & 3R Gold

Community in Bloom

 Silver

CCA

Juara Si Cilik (Malay Children’s Song Singing Competition)

 3rd

CCA

Pintar Peribahasa (Malay Idioms)

 Distinction

CCA

Malay Essay Writing Competition

 5 Gold & 12 Silver

CCA

Microsoft Innovative Educator Expert Award

 Recipient

ICT

Innergy Award (Schools)

 Bronze

ICT

Singapore Productivity Association IQC

 Bronze

ICT

Cyber Wellness Challenge (P4 Category)

 2nd & 3rd

ICT

Cyber Wellness Challenge (P6 Category)

 2nd & 3rd

ICT

Entrepreneur Challenge

 2nd & 3rd

CCA

Media Literacy and Film Festival

 Distinction

CCA

Let’s Play! S4 Cluster Pupils’ Games 2014

 1st

Sports

Akela Award

Silver

Uniform Group